Biblioteka malucha #9

by - 18.12.19

Hej!
Dobry wieczór w sobotę, zbliżając się do Świąt Bożego Narodzenia, chciałam zauważyć na to, że wśród prezentów, przygotowań domów, potraw. Ważne jest by przygotować swoje serca na uczucia, szczęście i przyjście Najważniejszego. 

1. Gdzie mieszka szczęście? wyd. Wilga (KLIK)

Mam dla Was niesamowitą i bogatą książkę o pięknym przesłaniu, o docenieniu tego co mamy. Ciekawa forma wydania,  okienka, dziury, powycinane strony. Tekst jest rymowany, słownictwo dostosowane do młodszych dzieci. Naprawdę przyjemnie się czyta. 

Opowiada historię trzech myszek, każda z nich żyje w innym domku, ma mniej lub bardziej zamożne życie. Pierwsza Szara Mysz zazdrościła drugiej lepszego i bogatszego domku. Biała Mysz pokiwała głową jednak zabrała Szarą do jeszcze piękniejszego domu. Ostatnia z myszek żyje w pałacu z własną salą balową, fontannę obserwatorium, bawialnią lecz odczuwa tu samotność. Wtedy zagląda przez lunetę by obserwować pewną rodzinę u której widzi niesamowite szczęście. Ta rodzina to dom Szarej Myszki. 
2. Szczęście, opowiastki dla dzieci wyd. Papilon (KLIK)
Zdecydowanie największa książka z naszego zbioru. :)
Książka opowiada o kluczach do szczęścia. Podoba mi się że od razu na początku jest dziesięć podpowiedzi jak można czytać tę propozycję. Oczywiście ukazane są tutaj ptaki, jednak to prosta metafora do ludzkich cech, relacji. Po każdej opowieści są zadania do wykonania, to fantastyczny przykład wyjścia z dzieckiem poza tekst. Są pytania, podsumowanie. Te historie napawają optymizmem, dają mądre i zdrowe podejście do życia, nawet jeśli na naszej drodze napotkamy jakieś problemy i trudności. W książce znajdziemy podpowiedzi rozwiązań i rozumienia spraw, które są codziennie obok nas.

3. Kuku i historia pępka - wyd. Mamania (KLIK)
Piękna i wzruszająca historia chłopczyka, która opowiada o tęsknocie za mamą i relacji z ojcem. 
Tata opowiada chłopcu, że ma pamiątkę od mamy. To może pomóc dzieciom, w przeżyciu rozłąki z mamą na dłuższą chwilę, jak również na tę chwilową w przedszkolu. 
Tą pamiątką jest właśnie pępek. Chłopiec boi się, że mama może o nim zapomnieć. Na pomoc przychodzi tata, który pokazuje dziecku album ze zdjęciami. 
Brunek za każdym razem kiedy ją czytamy sprawdza czy na pewno ma swój pępek. Chwilę później sprawdza mój i przytula się. Piękne uczucia płyną z czytania pięknych opowieści. 

4. Kuku szuka szczęścia - wyd. Mamania (KLIK)

Kolejne przygody Kuku, tym razem bohaterem jest także mama.
Kuku przed snem zawzięcie czegoś szuka. Upiera się, że nie ma czasu na nic innego. Tym czymś jest szczęście. Chłopiec miał urodziny i każde życzenia zawierały w sobie właśnie to. Mama odgrywa tutaj niesamowitą rolę, pełną ciepłego i mądrego zrozumienia dziecięcych pytań. Sama zadaje pytania nakierowujące, dzieli się swoją mądrością i w ten sposób razem dochodzą do tajemnicy szczęścia, do tych małych chwil. Dla dziecka to ważne, by totalnie abstrakcyjne rzeczy pojęcia jakoś przeobrazić na coś namacalnego i realnego. Tak jak pierwsza część absolutnie wzrusza i daje uczucie spełnienia. Uwielbiam czytać ją z Brunkiem przed snem, kiedy trwa nasza chwila. Kiedy mój wielki chłopczyk  z wojownika, ratownika, piłkarza, artysty staje się tylko (i AŻ) moim synkiem i przytula się mówiąc "Kocham Cię na duży świat". Propozycja zdecydowany must have każdej biblioteczki.5. Uczucia - wyd. Zielona Sowa (KLIK)
Książka, z bogatymi i pięknymi ilustracjami. Poetyckie słowa (krótkie, rymowane teksty) nie tylko zapoznają z poszczególnymi emocjami, ale także ukazują jak ich wiele w życiu człowieka. Każdego dnia otaczamy się niemal wszystkimi. Na każdej stronie jest chłopiec w centrum książki, kolejne strony są w tym miejscu wycięte posturą chłopca. 


Dziękuję Wam,
szczęśliwych chwil!

You May Also Like

0 komentarze

IG