Biblioteka malucha #10

by - 21.12.19Hej!
Przed Wami zimowo-świąteczne książki, które w ostatnim czasie zasiliły naszą bibliotekę.


1. Wieczór gwiazdkowy na placu budowy - wyd. Nasza Księgarnia (KLIK)
Jedna z ulubionych książek Bruna, zapewne dlatego, że występują w niej pojazdy budowlane. Druga część kultowej już Snów kolorowych, placu budowy. Cały urok drugiej części zachował grafikę pierwszej. Do maszyn budowlanych dołączają na koniec wozy strażackie. Oczywiście jest klimat zimowy, pada śnieg.  Każdy wóz po ciężkiej pracy dostaje swój wymarzony prezent. Tekst jest lekki i przyjemny w odbiorze. Polecamy nie tylko na święta, dla wszystkich fanów motoryzacji i mzyn budowlanych.2. Dobranocki na Gwiazdkę - wyd. Nasza Księgarnia (KLIK)
Przed Wami zbiór jedenastu opowiadań polskich autorów o zróżnicowanej tematyce, które łączy wspólny powód - Święta. Cała książka to pełna wrażliwości i serdeczności lektura. Dawka świątecznego nastroju i magii spędzania tych dni z bliskimi osobami. Jest tu kilka naprawdę realnych opowiadań takich jak święta bez taty, samotne święta starszych osób. Czytamy je przed snem. Zdarzyło mi się, że Brunek uspiał w trakcie czytania. To naprawdę dobranocki :) Tematyka niektórych z opowiadań według mnie idealnie nada się na wiek wczesnoszkolny. Czytania wystarczy zdecydowanie na długo, bo książka zawiera w sobie ponad dwieście stron.
3. Jano i Wito zapach świąt - wyd. Mamania (KLIK)
W domu chłopców rozpoczynają się przygotowania do Świąt. W odwiedziny wpadła ich koleżanka - Ala, która chciała znaleźć choinkę. Każda kolejna strona przez którą przechodzimy ukazuje choinki w zrónicowanym wydaniu, raz jest to sterta słoików, góra ubrań, ramki ze zdjęciami. Wszystko wyglądało z boku jak choinka. Książka ta świetnie wspiera rozwój mowy. Są tu krótkie zdania i wiele powtórzeń. Ta część jest wyjątkowa, ponieważ po potarciu gałązkowych elementów unosi się piękny zapach.  Jej format jest mniejszy, niż pozostałych książek, dzięki temu  jest bardziej poręczna.


4. Goście na Boże narodzenie - wyd Media Rodzina (KLIK)
Kolejna część przygód kotka Findusa i starszego pana Pettsona. Tym razem jest to czas Bożego Narodzenia. Kotek oczekuje na przygotowania, prezenty. Jednak staruszek złamał nogę i nie może chodzić. Findus jest smutny, że nie ubiera choinki, nie piecze pierników i nie przygotowuje świątecznych potraw. Z pomocą przychodzą sąsiedzi, dzięki ich pomocy święta będą naprawdę udane. Książka zawiera sporo tekstu, Brunek nie jest w stanie dobrnąć do jej końca "na raz", ale oglądaliśmy ją do końca, opowiadaliśmy sobie obrazki. Za rok na święta pewnie już przeczytamy całą.

5. Matyldo, niedługo Święta - wyd. Media Rodizna (KLIK)  
Kultowa już seria książek o krowie Matyldzie przeznaczona dla najmłodszych. Jest kartonowa w małym formacie, co świetnie sprawdza się w maleńkich dłoniach dziecka. Gospodyni przygotowała Matyldzie kalendarz adwentowy, ponieważ krówka nie mogła się doczekać Świąt. Przygotowywane są w kuchni potrawy, pieczenie ciastek, przygotowanie prezentów. Nawet krowa Matylda może zjeżdżać na sankach i cieszyć się lepieniem bałwana. Świetna propozycja na wspólne przetrwanie okresu świątecznego oczekiwania.
6. Kicia Kocia i zima - wyd. Media Rodzina (KLIK) 
Biblioteczka bez Kici Koci to nie biblioteczka :D Tym razem pokazane są zabawy na śniegu. Kicia Kocia wspólnie z przyjaciółmi wygłupiają się i bawią w rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana, czy robienie orłów na śniegu. Zwierzątka nie boją się zimna i śniegu. Następnego dnia także umawiają się na wspólne harce.

7. Reksio zimowa przygoda - wyd. Papilon (KLIK)
Na podwórku Reksia spadł już śnieg. Zwierzątka wiedzą, że nadeszła już zima. Reksio postanawia zachęcić wszystkich do zimowych zabaw. W zagrodzie organizowane są zawody. Jest też przygoda Adasia, jeżdżącego na łyżwach na skutej lodem sadzawce. Jednak okazuje się, że nie jest wystarczająco gruby. Reksio stara się pomóc przyjacielowi. Wspaniałą rolę odgrywają tutaj także wrony. Reksia pamiętam ze swojego dzieciństwa, warto przekazywać klasyczną literaturę dalej. Które dziecko nie kocha zwierząt :)
8. Wesoły Ryjek i zima - wyd. Media Rodzina (KLIK)
Czwarta część przygód  prosiaczka Ryjka. Kolejna propozycja zbiorów opowiadań w narracji tytułowego bohatera. Ryjek uwielbia zimę, mimo że nie zawsze pada śnieg. To naprawdę jest co robić, można nauczyć się  grać w warcaby, przejść się do kina. Chociaż zima kojarzy się z świętami i kolędami to ważne jest jak to przeżywamy. Ryjek na wszystko ma swój plan i sposób.
Świetny humor w tych opowiadaniach, mój Brunek podczas czytania śmieje się z pomysłów Ryjka.You May Also Like

0 komentarze

IG