Znaczenie literatury dziecięcej

by - 2.4.19

  


      Dziś, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej, chciałabym Wam opowiedzieć trochę o znaczeniu literatury dziecięcej w życiu naszych maluchów.  Święto to zostało utworzone w 1967 roku przez IBBY (Międzynarodową Izbę do spraw książek dla młodych ludzi), być może kojarzycie tę nazwę z różnego rodzaju nagrodami, które są przyznawane właśnie przez tę organizację.  To nie  bez znaczenia, że wprowadzamy dziecko już od urodzenia w świat literatury, pokazując mu książki/karty kontrastowe. Od tego się zaczyna, na każdym etapie życia dziecka dostosowujemy książki do jego potrzeb/możliwości. 
O znaczeniach literatury pisało wielu autorów przez ostatnie lata. Chcę Wam przybliżyć trochę szersze spojrzenie na to zagadnienie. Wiem, że niektóre z nich są dla Was oczywiste i znane, wiem jednak że nie wszystkie. A dziś, nie mogę sobie odmówić takiego postu :) 


              Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska w swojej książce Wychowanie przez czytanie, piszą że czytanie to droga do budowania więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem, jak również wsparcie rozwoju psychicznego, umysłowego i moralnego dziecka. Co więcej, rozbudza w dziecku pasje, zainteresowania; rozwija pamięć, wyobraźnię; uczy poprawności języka. Wpływa korzystnie na rozwój wiedzy, spostrzegawczości i koncentracji. Literatura kształtuje system wartości dziecka, jak również jego wrażliwość i odbieranie świata zewnętrznego. Tak naprawdę jest to wstęp do całych rozważań na temat znaczenia literatury w życiu dziecka. Na podsumowanie tego oto wstępu dobry będzie cytat: „Czytanie to najskuteczniejszy - i najtańszy - sposób budowania zasobów wewnętrznych dziecka! 

Z kolei Joanna Papuzińska zwraca uwagę na książkę, jako przedmiot rozwijający umiejętność myślenia, jak również kompetencje społeczne. Jest to pewnego rodzaju narzędzie wychowawcze, które wspomaga rodziców w ukazaniu norm społecznych, zasad funkcjonowania, współżycia ludzi. Dalej wspomina o doraźnej pomocy w problemach wychowawczych. Istnieje wiele propozycji książkowych związanych z trudnymi dla dzieci emocjami, takimi jak: przemoc i obecny przy niej lęk, śmierć i bezsilność wobec niej, wykorzystywanie seksualne dzieci i wiele innych. Papuzińska także zwraca uwagę na budowanie płaszczyzny kontaktu między małym czytelnikiem a dorosłym. To rodzic kształtuje w dziecku potrzebę obecności książki w jego życiu. Bagaż intelektualny i emocjonalny, z jakim dziecko rusza w życie (nie chodzi tu tylko o to dorosłe życie, ale i pierwszą naukę, z jaką rusza na przykład do przedszkola), jest mu dostarczony w domu w okresie właśnie dzieciństwa.
    Budowanie charakteru dziecka daje mu w przyszłości pewność, bezpieczeństwo i wiarę w swoje możliwości, umiejętności.  Wszystko to składa się na tworzenie optymalnych warunków do rozwoju człowieka sukcesu, nie tylko na polu zawodowym, ale i szkolnym. O budowaniu osobistych zasobów wewnętrznych pisały także Koźmińska i Olszewska. Autorki do pakietu startowego zaliczają szereg cech/umiejętności: poczucie własnej wartości, empatia, sprawność językowa, umiejętność myślenia, zdolność koncentracji, swoboda komunikowania się, mocny system wartości, motywacja do działania i doskonalenia się, poczucie bezpieczeństwa, optymizm, odwaga życiowa, wiedza, mądrość, kultura osobista. 
Jest to o wiele więcej niż wyszczególniła Papuzińska w poprzednio omawianej pozycji. Co więcej, autorki zaznaczają, iż to co nas określa, to właśnie nasze zasoby. Twierdzą także, że nie jesteśmy w stanie ich stracić, gdyż zasoby te są wbudowane w nasze umysły. Stały się czymś należącym już do nas. Stąd tak wielka rola i odpowiedzialność rodziców. Książka ma być pomocą do podniesienia jakości rodzicielstwa.
Koźmińska i Olszewska, w podsumowaniu rozdziału Rodzice - architekci dzieciństwa, wyszczególniły na podstawie obserwacji i badań rodzin czytających, aż dwadzieścia punktów, które są zapewnione dzięki codziennemu czytaniu. 
            Są to: 
zaspokajanie potrzeb emocjonalnych dziecka (chodzi o miłość, uwagę, stymulację rozwoju),
- budowanie więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem,
- wspieranie ogólnego rozwoju psychicznego dziecka,
 kształtowanie poczucia własnej wartości dziecka,
- nauka języka, wzbogacanie słownictwa, swoboda wyrażania własnych poglądów,
- podłoże do sprawnego czytania i pisania,
- nauka myślenia (chodzi tu nie tylko o myślenie logiczne, ale i przyczynowo-skutkowe, krytyczne, refleksyjne),
 rozwijanie wyobraźni,
- poprawa koncentracji, 
- ćwiczenie pamięci, 
- wiedza ogólna, rozwój zainteresowań, 
- ułatwienie nauki, pomoc w odniesieniu sukcesu w szkole, 
- rozwój wrażliwości moralnej (nauka wartości, dostrzegania dobra i zła), 
 - kształtowanie poczucia humoru, 
- tworzenie rozrywki dla dziecka,
- działanie profilaktyczne wobec uzależnień od urządzeń multimedialnych, 
- zdrowa ucieczka od problemów, niepowodzeń, nudy, 
- ochrona przed zagrożeniami płynącymi w ramach kultury masowej, 
- profilaktyka zachowań aspołecznych, 
- kształtowane nawyku zdobywania wiedzy i przede wszystkim czytania.


·                     Wiele propozycji wydawniczych pomaga także w ćwiczeniu umiejętności, których nabywamy w szkole, tak jak na przykład umiejętności matematyczne bądź nauka pisania. Dla najmłodszych odbiorców wiele książeczek ukazuje podstawowe czynności i ma na celu wyrabianie prawidłowych nawyków czystości. Wartości, jakie chcemy wnieść w życie dziecka zależą od zawartości książki, którą dziecku podsuwamy bądź sami czytamy. Wiek, zainteresowania, a także zamierzenia wychowawcze powinny pomóc w dobrze odpowiedniej literatury.
            
Powyższy niewielki fragment pochodzi z mojej pracy licencjackiej. Uwielbiam literaturę dziecięcą i jest ona tematem moich szerokich zainteresowań. Praca dotyczyła Rozwoju kontaktów z książką dzieci do lat 3 w domach i w żłobkach.  


Kochani zdjęcie, które zostało wrzucone tu na samej górze to akcja prowadzona przez wydawnictwo Papilon na portalu Instagram - zerknijcie na #najwyższanaświeciewieżazksiążek 
Jak widać i my przyłączyliśmy się do niej. 

Dalej chciałabym Wam poniżej przedstawić nasze ulubione wydawnictwa
 (i ulubione propozycje od nich):

Papilon KLIK  ( Elmer, Najwyższa na świecie wieża z książek, Zasypianki, Reksio)
Media Rodzina KLIK (Kicia Kocia, Pola mówi, Kiedy dorosnę...)
Babaryba KLIK (Super M, Jedź, jedź, stój; Zaśnij ze mną, Jedziemy na wycieczkę, Roboty)
Mamania KLIK (W drogę, Oto jest Spot, Moje małe strachy, Kuku i historia pępka)
Wilga KLIK (Miś Koralik, Psierociniec, Pamiętnik Czarnego Noska)
Znak KLIK (Cudowna wyspa dziadka, Mój wieloryb)
Dwie Siostry KLIK  (Mój tata, Moja mama, seria o ulicy Czereśniowej)
Nasza Księgarnia KLIK (Pucio, Co robią auta, Rok w przedszkolu)BUZIAKI ♥                 

You May Also Like

0 komentarze

IG