Biblioteka malucha #2

by - 12.3.19
Nie od dziś są dostępne na rynku tak zwane - picturebooki -  książki bez tekstu. Mimo że spotkały się na początku z opinią pstrokatych, naćkanych, to właśnie za te elementy dzieci je pokochały. Dostrzegając każdy szczegół w tych obrazkach, widzimy naprawdę ich dopracowanie i dbałość o ciągłość historii. I wiecie co? To naprawdę nieograniczone możliwości dla wyobraźni, nie tylko dziecka ale i Waszej. 
To nie tylko przygoda z literaturą! To po prostu sposób na świetne, pełne humoru spędzenie czasu wspólnie z dzieckiem. 

Co jeszcze dają takie książki?  
Na pewno pomagają ćwiczyć koncentrację i spostrzegawczość, co więcej uczą budować i formułować własne opinie, wyrażać własne poglądy na temat ukazanych sytuacji. To dziecko jest aktywne, w sposób pełny. Dorosły powinien wskazywać, podpowiadać, dopytywać. Nie opowiadać o wszystkim za dziecko. 

Co można jeszcze zrobić z tego typu książką?  Prosić by dziecko wymieniło jakieś obiekty, wyliczyło ile na obrazku jest przedstawionych np. kotów.  Wyszukiwać tych samych bohaterów na kolejnych kartach. 

Oto kilka propozycji, które są w naszej biblioteczce: 

Seria "Na ulicy Czereśniowej" wydawnictwo Dwie Siostry KLIK

Póki co mamy jej pierwsze dwie części, ale wiem, że podczas kolejnych pór roku, skompletujemy całość. Są to bardzo realistyczne obrazy z życia każdego człowieka. Podoba mi się w nich także to, że dziecku łatwiej przez całą książkę zaobserwować trwającą porę roku i wciągnąć się w jej klimat. 

Poniżej propozycje od Wydawnictwo Babaryba KLIK 
Wszystkie te książki są wielkoformatowe z twardego kartonu, co naprawdę ułatwia pracę i zabawę z tą książką. Nie trzymam ich tylko w ręku. Kładziemy się z nimi na dywanie, leżąc pokazujemy sobie różne postacie, elementy i historie.

JEDZIEMY NA WYCIECZKĘ 
Chodźmy na wycieczkę za miasto - zwiedźmy trochę wsi, pojedźmy do lasu, pobawmy się w indiańskiej wiosce. 

 STATKI 
 Statek Babaryba zabierza nas w rejs po rzece. Do obejrzenia wiele wspaniałych wodnych środków komunikacji. A także parę lądowych opcji.
ROBOTY
Na ziemi wylądowały zwariowane i zakręcone roboty o fenomenalnych nazwach: Cuksomat, Kraftwercik, Robonardo. Brunkowi bardzo przypadły do gustu. Oczywiście najbardziej spodobał się Pan Procesor, który wszystko naprawia.

W GÓRACH 
Mimo że kończy się ta pora roku, fantastycznie wybrać się na wakacje i obejrzeć góry. Grafika różni się od powyższych. 
NAD MORZEM
Druga książka o podobnej grafice i wakacyjnej tematyce. Tym razem przyjemniej, bo o wiele cieplej. 

POCIĄGI
Bo który chłopczyk nie lubi CiuCiuć. W serii ukazały się również Auta, Na budowie, Samoloty, Automoto. Kolejne zabawne postacie, które mieszkają w Sprężynie Zdrój. Proszę wsiadać do wybranego przez siebie rodzaju pociągu. Zerknijcie na te pełne realności scenki w pociągach, na dworcach. Świetne przygotowanie do pierwszej przejażdżki. OPOWIEDZ MNIE

Ostatnia moja propozycja na dziś -  To od Twojej wyobraźni zależą losy i treść historii. Na każdej ze stron są pytania (podpowiedzi) dla opowiadającego. Masa bohaterów: księżniczki, kosmici, piraci a może potwory  krasnoludki? Jest to ciekawa propozycja. Stwórz własną i niepowtarzalną przygodę. Bajkowe labirynty.


Zobaczcie jak wiele można powiedzieć za pomocą ilustracji, naprawdę warto mieć choć kilka takich książek bez tekstu. Buziaki!
Zapraszam na konto na IG, gdzie na bieżąco staram się wrzucać trochę więcej propozycji. :)

You May Also Like

2 komentarze

  1. Świetne zestawienie, na pewno skorzystam. Mój syn uwielbia książki :)

    OdpowiedzUsuń

IG